Jak złożyć firmę w Norwegii

Założenie firmy w Norwegii jest łatwe – moim zdaniem łatwiejsze niż w Polsce. Możemy to zrobić przez Internet, jeśli jednak nie mamy jeszcze żadnego norweskiego numeru, czyli numeru personalnego lub […]


Założenie firmy w Norwegii jest łatwe – moim zdaniem łatwiejsze niż w Polsce. Możemy to zrobić przez Internet, jeśli jednak nie mamy jeszcze żadnego norweskiego numeru, czyli numeru personalnego lub D-nummeru – musimy dołączyć do dokumentów kopię dowodu potwierdzoną przez policję.

Jak potwierdzić dokument tożsamości? Idziemy na policję do urzędu dla pracowników zagranicznych (SUA: adres internetowy informacje po polsku: http://www.sua.no/pl/sua/). Jeśli jesteśmy tylko po potwierdzenie dowodu, ustawiamy się w kolejce pobierając numer porządkowy z automatu. I czekamy. Prosimy o potwierdzenie dowodu (można po angielsku mówić). Kiedy pracownik policji zapyta nas, w jakim celu, mówimy o tym, że jest to potrzebne do założenia działalności gospodarczej. Dostajemy kopię naszego dowodu, z pieczątką z policji. Mamy już więc gotowy załącznik do wysłania do urzędu rejestrującego firmy.

Jaki druk wysyłamy do urzędu rejestrującego firmy w Norwegii
Strona internetowa norweskiego urzędu rejestrującego firmy to: http://www.brreg.no/
Jeśli nie mamy numeru personalnego ani D-nummeru, i musimy wysłać papierową wersje do urzędu, pobieramy odpowiedni formularz. Formularze są do pobrania tu:
http://www.brreg.no/blanketter/blankettoversikt.html

Jeśli zakładamy jednoosobową działalność, wybieramy druk: Forenklet registermelding Del 1 – Blankett for enkeltpersonforetak 
Wypełniamy i wysyłamy do urzędu część DEL 1.

Nie mając numery personalnego ani D-nummeru, musimy wypełnić też wniosek o D-nummer i wysłać go wraz z dokumentem rejestracyjnym firmy i z kopią dowodu zatwierdzoną przez policję do norweskiego urzędy rejestrującego firmy.

Aby wypełnić wniosek o D-nummer wybieramy taki druk: Anmodning om tildeling av D-nummer

Oczywiście, możemy wybrać po norwesku lub po angielsku.

Krótkie podsumowanie, jak założyć firmę w Norwegii, nie mając norweskiego numeru personalnego:

1. Wypełniamy druk rejestracyjny (druk: Forenklet registermelding Del 1 – Blankett for enkeltpersonforetak)
2. Wypełniamy wniosek o D-nummer, jeśli go nie mamy jeszcze (druk: Anmodning om tildeling av D-nummer)
3. Dołączamy do tych dokumentów kopię dowodu osobistego potwierdzonego przez policję
4. Wszystko to wysyłamy do urzędu Brønnøysundregistrene. Adres: Brønnøysundregistrene, Postboks 905, 8910 Brønnøysund (jeśli to firma jednoosobowa, wysyłamy na ten adres, a tu na stronie adresy tego urzędu w innych sprawach i numery telefonów: http://www.brreg.no/kontakt.html)

I tak mamy założoną działalność. Potem czekamy na dwa pisma: jedno o numerze organizacyjnym firmy, drugie o D-nummerze). W międzyczasie, możemy sprawdzać na stronie http://www.brreg.no/, czy nie figurujemy już jako przedsiębiorca. Szybciej nasze dane pojawią się na stronie internetowej, niż zdąży dotrzeć do nas pismo z urzędu wysłane za pomocą poczty.

Inne tematy: adres na firmę w Norwegii – podajemy adres pod jakim mieszkamy (zapewne należy zapytać o zgodę właściciela, jednak nie potrzebujemy od niego żadnego pisma).

Kolejna sprawa, związana z założeniem działalności w Norwegii: nie musimy wyszukiwać tak jak w Polsce kodów z PKD, po prostu w odpowiednim polu wpisujemy to, co zamierzamy robić, np. renhold, catering itd.

Kiedy już jesteśmy wpisani do rejestru i mamy numer organizacyjny firmy, możemy zaczynać działalność.

hastagi na stronie:

#firma w norwegii #jak założyć firmę w norwegii #założenie firmy w norwegii #jak zalożyc firmę w norwegii #jak otworzyc firme w norwegii