Programy do nauki norweskiego

Właściwie dobrane oprogramowanie i odpowiednie przeszkolenie dam nam bazę do szerszego zrozumienia możliwości jakie otrzymujemy obecnie w edukacji. Chciałem Wam przybliżyć dzisiaj oprogramowanie Teachmastera oraz Anki (AnkiDroid na smartfony) Teachmaster […]

Właściwie dobrane oprogramowanie i odpowiednie przeszkolenie dam nam bazę do szerszego zrozumienia możliwości jakie otrzymujemy obecnie w edukacji.

Chciałem Wam przybliżyć dzisiaj oprogramowanie Teachmastera oraz Anki (AnkiDroid na smartfony)

Teachmaster to bezpłatny program do nauki słówek dla Windows bazujący głównie na metodzie fiszek. Dzięki obsłudze czcionek TrueType nadaje się on do nauki słownictwa w wielu językach. Teachmaster jest oprogramowaniem typu Freeware. Interfejs programu dostępny jest w 14 językach – w tym w języku polskim. Teachmaster jest bardzo wszechstronną aplikacją do nauki słownictwa, która z pewnością spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników

Program do nauki słówek jest “sercem” Teachmastera. Dzięki wykorzystaniu różnych dostępnych metod nauki możliwe jest opanowanie słówek w sposób ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Metoda klasyczna

Metoda ta polega na nauce wszystkich słówek dostępnych w danej lekcji. Wynik nauki zostaje zapisany w pamięci programu i jest wykorzystywany w trakcie tworzenia statystyki, umożliwiającej kontrolowanie bieżących postępów w nauce w oparciu o tabele porównawcze i wykresy.

Stosowanie tej metody ma wpływ na tzw. “przechodzenie” słówek z przegródki do przegródki (działa ono od wersji 2.3 wzwyż).

Metoda losowa

O ile plik słówek obejmuje przybajmniej 30 wpisów, to możemy zażyczyć sobie nauki w oparciu o 30 słówek losowo wybranych z palety wszystkich lekcji danego pliku. (Metoda ta polega na losowaniu z palety absolutnie wszystkich słówek danego pliku – niezależnie od tego, które lekcje są aktualnie przez nas wybrane i podświetlone w znajdującym się z lewej strony panelu dostępnych lekcji.)

Stosowanie tej metody ma wpływ na tzw. “przechodzenie” słówek z przegródki do przegródki (działa ono od wersji 2.3 wzwyż).

Metoda fiszek

Przy pomocy tej metody uczymy się świadomie słówek zawartych w danej lekcji (lub wielu lekcjach). Słowka znajdują się w określonych przegródkach. Dzięki temu można w pełni świadomie uczyć się słówek, których np. nie opanowaliśmy w stopniu zadowalającym. Zgodnie z naszym zamiarem po wybraniu interesującej nas lekcji (lub kilku lekcji) klikamy po prostu na przegródce, która nas interesuje. Jeżeli jest to nasze pierwsze podejście do danego zestawu słówek, wszystkie słówka znajdziewmy w środkowej przegródce nr 3 (wzgl. w przegródce nr 5, o ile w opcjach programu wcześniej zmieniliśmy ustawienia domyślne na nasze własne).

Metoda “trudna” (30 losowo wybranych słówek z “najgorszych” przegródek nr 4 i 5)

Przy pomocy tej metody uczymy się 30 losowo wybranych słówek z przegródek nr 4 i 5 (program losuje z palety wszystkich dostępnych lekcji zawartych w danym pliku). W przegródkach nr 4 i 5 znajdują się “najcięższe” słówka, których do tej pory jeszcze nie opanowaliśmy (dlatego ikonka symbolizująca tę metodę przedstawia ciężar o masie 10 ton).

Stosowanie tej metody ma wpływ na tzw. “przechodzenie” słówek z przegródki do przegródki.

Metoda intensywna (ang. patience)

Opisane powyżej metody nie są zoptymalizowane pod kątem nauki zupełnie nowych słówek. Ażeby oswoić się z takim nieznanym słownictwem, najlepiej skorzystać z metody intensywnej. {Również ta metoda została opisana przez Sebastiana Leitnera w jego słynnej książce “Tak nauczysz się uczyć”.}

Metoda intensywna polega na tym, że słówka “maglowane są” w oparciu o złożony algorytm odpytujący, który “męczy nas” aż do skutku, koncentrując się na względnie częstym odpytywaniu w ściśle zoptymalizowanej kolejności odpytywania (patrz poniższy rysunek). Cykl odpytywania kończy się dopiero wtedy, kiedy wszystkie słówka danej lekcji “przejdą” przez wszystkie cztery poziomy trudności.

Program Teachmaster standardowo dostępny jest w dwóch wersjach językowych (niemiecki/angielski), ale ze strony można pobrac Jeżeli użytkownik chciałby korzystać z innej wersj językowej, to wystarczy na poniższej liście odszukać żądany język, pobrać właściwy plik (np. plik polonizacyjny) i umieścić go w folderze programowym (to ten folder na dysku naszego komputera, w którym znajduje się program). Uwaga! Plik interfejsu językowego pobiera się prawym klawiszem myszy (“Zapisz element docelowy jako” itp.). Po kolejnym uruchomieniu Teachmastera nowy język będzie dostępny w menu okienka startowego. Wskazówka: plik interfejsu językowego jest odpowiedzialny jedynie za język, w jakim program komunikuje się z użytkownikiem i nie ma nic wspólnego z językiem, w jakim są słówka, których się aktualnie uczymy!

Program można pobrać ze strony:

http://www.teachmaster.de/cms/1-2-Home.html

Bazy do programu znajdują się na stronie:

http://chomikuj.pl/rowdy Język niemiecki (Deutsch als Fremdsprache) i nie tylko. Zawiera ona tylko legalne materiały/programy na otwartych/publicznych/bezpłatnych/nieuciążliwych licencjach (w tym także materiały własne). Jeżeli szukasz większej ilości materiałów, to proponujemy na www.germanistik.tk lub na www.perlinski.tk.

oraz na http://www.kursy-online.pl/do-pobrania/darmowe-programy/

Opisując powyższe funkcje programu TM należy przejść bezpośrednio do http://ankisrs.net/ czyli strony programu Anki który stanowić może doskonałe uzupełnienie dla TM ze względu na dostepność dla urządzeń przenośnych (Iphone, Android wersja w android market https://market.android.com/details?id=com.ichi2.anki&feature=search_result )

oraz wspracie dla wszystkich systemów operacyjnych. Niesamowitą opcją jest możliwość synchronizacji między urządzeniami stacjonarnymi a przenośnymi dzieki możliwości założenia bezpłatnego konta. Oczywiście korzystanie równiez jest darmowe.

Anki to darmowy program ułatwiający zapamiętywanie różnego rodzaju materiałów dydaktycznych. Dzięki niemu możesz nauczyć się słówek w języku obcym lub wzorów matematycznych. Jego filozofia przypomina w dużym stopniu program SuperMemo.

Darmowy program edukacyjny Anki oferuje pomoc przy powtórkach dowolnego rodzaju materiału. Użytkownik sam może stworzyć moduł zawierający potrzebny materiał, pobrać odpowiedni zestaw z Internetu lub skorzystać z wcześniej wykorzystywanych materiałów. Każdy moduł składa się z wielu elektronicznych fiszek – do zadawanego pytania trzeba znaleźć poprawną odpowiedź.

Anki steruje powtarzaniem tak, aby najczęściej pojawiały się pytania sprawiające większą trudność, najrzadziej zaś te najłatwiejsze. Dzieję się tak, bowiem po każdej odpowiedzi użytkownik ocenia stopień trudności, jaki sprawiło mu pytanie – jeśli było łatwe, nie będzie zadawane w najbliższej przyszłości. Anki zawiera statystyki odpowiedzi oraz wykresy obrazujące postępy ucznia.

Dzięki wbudowanemu edytorowi można samemu stworzyć zestawy powtórzeniowe z różnych zagadnień i przedmiotów. Pytania w Anki nie muszą zawierać tylko tekstów, można dołączyć do nich nagrany dźwięk, pliki wideo i inne różnorodne materiały. Można się nimi szybko i swobodnie dzielić ze społecznością skupioną wokół programu.

Anki to najlepsza pomoc przy nauce i powtórce dużych partii materiału edukacyjnego. Sam możesz stworzyć swoje sprawdziany lub pobrać te, które tworzy wspólnota użytkowników.

Zalety
Obszerny ilość materiałów stworzonych przez innych
Statystyki i wykresy
Wsparcie dla standardu matematycznego LaTeX

Oczywiście powyższe programy mogą uzupełniać dostępne bezpłatne lekjcje online takie jak:

Darmowy kurs angielskiego http://www.angielski-kursy.pl/

Darmowy kurs norweskiego http://www.norweski.angielski-kursy.pl/

Podsumowując moje korzystanie przez kilka miesięcy z Anki do nauki ang. AnkiDroid jest świetnym uzupełnieniem wersji desktopowej. Idealny do nauki kiedy mamy wolną chwilę. I to wszystko zupełnie za darmo, wystarczy przjerzeć dokumentację by legalnie pobrać i korzystać na swoich urządzeniach które udostępniają nam mobilność i możliwość swobodnej synchronizacji danych przez sieć.

Źródła tekstu:

http://www.teachmaster.de/cms/1-2-Home.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teachmaster

http://ankisrs.net

http://chomikuj.pl/rowdy/

Gotowe bazy słówek norweskich (dla Polaków) ze słownictwem podstawowym oraz bardziej ambitniejszymi treściami, np. wymaganymi w ramach wykonywania zawodu, wynajmowania mieszkania (opracowała Editta, baza bezpłatna na licencji publicznej CC-BY-SA). Są to pliki leksykalne dla programów Teachmaster (w formacie *.vok2), Anki oraz Mnemosyne, a także Paukera (Java PC) i Minipaukera (na telefony komórkowe z Javą). Baza zawiera około 1400 rekordów. Wszystkie programy znajdziesz na chomiku w folderze “Programy do nauki słówek” http://chomikuj.pl/rowdy/Norwegische+Ecke lub po pobraniu Anki i przeglądaniu dostępnych do pobrania fiszek .

hastagi na stronie:

#fiszki norweski #supermemo norweski chomikuj #fiszki norweski chomikuj #program do nauki norweskiego chomikuj #fiszki norweskie #programy do nauki norweskiego #program do nauka norweskiego #sebastian leitner chomikuj #chomikuj fiszki norweski #norweski supermemo chomikuj #norweski android #język norweski dla polaków chomikuj #norweski program do nauki #Naucz się uczyć LEITNER chomikuj #sebastian leitner naucz się uczyć #Sebastian LEITNER - NAUCZ SIĘ UCZYĆ #supermemo norweski peb