Urzędy

Dziś dowiemy się o tym, jakie urzędy możemy lub powinniśmy odwiedzić, po przyjeździe do Norwegii, jeśli zamierzamy tu pozostać i szukać pracy. SUA – Servicesenter for utenlandske arbeidstakere (Centrum obsługi […]


Dziś dowiemy się o tym, jakie urzędy możemy lub powinniśmy odwiedzić, po przyjeździe do Norwegii, jeśli zamierzamy tu pozostać i szukać pracy.

SUA – Servicesenter for utenlandske arbeidstakere (Centrum obsługi pracowników zagranicznych)

Arbeidstilsynet, politiet, Skatteetaten og Utlendingsdirektoratet har etablert flere servicesentre for utenlandske arbeidstakere i Norge. Her kan både arbeidsgivere og arbeidstakere få veiledning og rask behandling av søknader.
(Inspekcja Pracy, Policja, Urząd Podatkowy i Urząd Imigracyjny utworzyły wspólne centra obsługi dla zagranicznych pracowników w Norwegii. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogą uzyskać tutaj pomoc i złożyć podania).

På Servicesenteret kan du: (w Centrum możesz)
søke om opphold/registrere deg etter utlendingsloven (złożyć podanie o pobyt/rejestrację wg ustawy o cudzoziemcach)
søke om skattekort, og i den forbindelse få tildelt D-nummer (złożyć podanie o kartę podatkową i uzyskać przy tym D-nummer)
melde innvandring eller flytting til folkeregisteret (zameldować się lub zmienić adres w Urzędzie Ewidencji Ludności)
få informasjon om rettigheter og plikter i norsk arbeidsliv (dowiedzieć się o prawach i obowiązkach w norweskim życiu zawodowym)
få veiledning om identitetskort for bygge- og anleggsplasser (uzyskać informacje dotyczące identyfikatorów w branży budowlanej)
Szczegółowe informacje po norwesku: http://www.sua.no/
lub po polsku pod takim adresem: http://www.sua.no/pl/sua/

Rady: trzeba sprawdzić na podanej stronie (w wersji norweskiej lub polskiej) czy należy rejestrować się wcześniej za pomocą internetu, jeśli mamy ma do załatwienia sprawę na policji w tym centrum. Jeśli tak, należy się zarejestrować przez Internet. W przeciwnym razie tracimy czas – ponieważ trzeba wrócić do domu i zarejestrować się ponownie.
Ważne jest potwierdzenie zamówionego terminu – wiele osób nie klika w potwierdzenie, przez co rezerwacja terminu nie dochodzi do skutku, o czym dowiaduje się już na miejscu, przychodząc i czekając na wywołanie swojego nazwiska – bez skutku.

Zanim jednak udamy się na policję po pozwolenie na pracę i pobyt dłuższy niż 6 miesięcy, musimy mieć norweski numer identyfikacyjny. Jest to albo D-nummer albo numer personalny. Zwykle dostaje się na początku D-nummer.

Zasada: najpierw szukamy pracy – potem idziemy po pozwolenie na pracę i pobyt na policję w SUA. Dlaczego? Ponieważ bez umowy o pracę nie dostaniemy pozwolenia na pobyt. Oczywiście, są inne sytuacje, kiedy dostaniemy pozwolenie na pobyt. Jeśli przyjeżdżamy do Norwegii do kogś z rodziny, na zasadzie „łączenia rodzin” to nie musimy mieć pracy. Wtedy na policję do SUA idzie z nami osoba z rodziny, która ma tu pracę i pozwolenie na pobyt. Oczywiście, można założyć w Norwegii swoją działalność i wtedy na policję d SUA udajemy się już z dokumentami z urzędu rejestrującego firmy (Brønnøysundregistrene) oraz z D-nummerem lub stałym numerem identyfikacyjnym, jeśli mamy stały.

NAV – jest to bardzo przydatna instytucja, jeśli szukamy pracy.
Pracy na stronie nav.no możemy szukać nie będąc zarejestrowani w nav. Jednak aby dostać pracę z nav, czy zostać skierowanym na kurs z nav, albo dostać zasiłek z nav – trzeba być zarejestrowanym. Zarejestrować można się mając już D-nummer lub stały numer personalny.

Na stronie nav.no ogłoszeń o pracy możemy szukać w: Ledige stillinger (taka rozwijana lista u góry, gdzie jest m.in.: ledige stillinger.